طرز صحیح سنجش دمای بدن نوزاد

ارسال شده در شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۵ موضوع مادر و کودک توسط

شاید برای هر کسی پیش آمده است که با دماسنج جیوه ای معمولی قصد سنجش دمای بدن نوزاد و یا کودکی را دارد. قطعا نوزاد و یا کودکی که هنوز نمیتواند دماسنج را در دهان خود به درستی نگه دارد امکان شکستن شیشه دماسنج و پخش شدن ماده خطرناک جیوه بسیار بالا است. از طرفی دوران نوزادی و سال های ابتدایی تولد یکی از حساس ترین دوران است و ماردان باید توجه و مراقبت بیشتری را با صرف وقت و دقت بالاتر داشته باشند.

نتیجه تصویری

درجه حرارت طبیعی بدن هنگامیکه از طریق دهان اندازه گرفته شود،حدود ۳۷ درجه سانتی گراد است. درجه حرارتی که از طریق مقعد گرفته می شود معمولا یک درجه بالاتر از حرارت دهانی است. بنابراین درجه حرارت طبیعی اندازه گیری شده از ای طریق ۳۸ درجه است.
بیشتر پزشکان درجه حرارت دهانی بالای ۳۷.۵ درجه سانتی گراد و درجه حرارت مقعدی بالای ۳۸ درجه تعریف می کند.

درجه حرارت طبیعی بدن با دماسنج دهانی ٣۷ درجه سانتی گراد و با دماسنج داخل مقعد ٣۷/۵ است. درجه حرارت بالای ٣۷/۵ مقعدی و بالاتر از ٣٨ دهانی، تب نام دارد. طریقه صحیح گرفتن درجه حرارت کودک بصورت دهانی یا مقعدی با دماسنج دیجیتال نیاز به دقت زیادی دارد، معمولا روش کنترل درجه حرارت در کودکان تا حدود ۴ سا لگی درجه حرارت به صورت مقعدی است، و در کودکان بزرگتر از درجه حرارت دهانی استفاه می کنند. البته در کودکان زیر ۴ سال نیز می توانید از زیر بغل و دهان برای کنترل درجه حرارت استفاده نمایید.

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>