فواید شیر مادر، شیردادن و شیر دوشیدن

ارسال شده در شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۵ موضوع مادر و کودک توسط

ضریب هوشی بچه هایی که از شیر مادر تغذیه می کنند به طور متوسط ۸ واحد بیشتر از بچه هایی است که با شیر خشک تغذیه می شوند،اسید های چرب اشباع نشده با زنجیره ی طولانی ،که در شیر مادر به مقدار فراوان وجود دارند مسئول این امر هستند، کمبود این اسید ها در شیر خشک ممکن است بر نوزادانی که با این ماده تغذیه می شوند،تاثیر منفی بگذارد .

تحقیقات نشان داده است نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند خواب و آرامش بیشتری دارند و به بیماریهای عفونی کمتر مبتلا می شوندزیرا شیر مادر دارای انواع و اقسام عناصر ضدعفونی کننده است  و در بزرگسالی نیز،در برابر ابتلا‌ به بیماری‌هایی مانند آسم و آلرژی، دیابت، التهاب روده، سرطان، چاقی و بیماری‌های قلبی و عروقی و گوارشی ایمن ترند.

شیردهی برای مادران هم مفید است.سرطان پستان و رحم، از سرطان‌های شایع در بین بانوان است که تحقیقات نشان داده بارداری و شیردهی، تاثیر بسیاری بر جلوگیری از این بیماری‌ها دارد.

نتیجه تصویری

گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که مادران توانایی شیر دادن به نوزادشان را ندارند. برخی مادران نیز عمدا این کار را نمی کنندو برای خود دلایلی دارند. ولی شیر مادر آنقدر مهم و باارزش است که برای مواقعی هم که مادر نمیتواند به نوزاد خود شیر دهد هم فکرهایی اندیشیده شده است. مثلا شیردوش مادر یکی از امکاناتی است که برای مواقعی که مادر نمیتواند به طور مستقیم شیر دهد در نظر گرفته شده است. با استفاده از شیر دوش مادران شیرده شیر خود را دوشیده و ذخیره می کنند و در زمان مناسب به نوزاد می خورانند. خرید شیردوش هم خیلی سخت نیست و تقریبا در دسترس همه قرار دارد و به خصوص که انواع شیردوش در قیمت های مختلف وجود دارد تا همه بتوانند استفاده کنند. البته نا گفته نماند که شیر دوش کار دوشید و نگهداری و سرعت دوشیدن شیر مادر را بالا برده و ساده می کند. با این حال می توان با دست و به طور سنتی این کار را انجام داد.

 

ارسال نظر به
XHTML::
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>